Orman köylülerine yangın söndürme eğitimi | Mengeninsesi.com

Dolar : Alış : 18.6071 / Satış : 18.6406
Euro : Alış : 19.3670 / Satış : 19.4019
Çam Pınarı Doga Evleri
HAVA DURUMU
hava durumu

bolu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 18 Kategoride 1404 İçerik Bulunuyor.

İLAN PANOSU

Orman köylülerine yangın söndürme eğitimi

09 Ağustos 2021 - 162 kez okunmuş
Ana Sayfa » HABERLER » Orman köylülerine yangın söndürme eğitimi
Orman köylülerine yangın söndürme eğitimi

BOLU’da Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman köylülerine yangın söndürme eğitimi verildi. Gönüllü olarak eğitime katılan köylüler yangına ilk müdahale konusunda bilgilendi.

Seben Taşlı Yayla Göleti yanındaki orman deposunda Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman köylülerine yangın söndürme eğitimi verildi. Gönüllüler, pratik bilgilerin yanı sıra çok amaçlı su tankerinin kullanımı, yangına yaklaşma ve müdahale şeklinde uygulamalı eğitimlerden de geçirildi. Eğitimlere, Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı ve Seben Kaymakamı Süleyman Bakan da katıldı. Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı yaptığı açıklamada, “Bununla ilgili faaliyetlerimiz uzun süre devam etmekteydi. Konuyla ilgili olarak Seben ilçemizin köylülerinin büyük çoğundan rağbet gördük. Kayıtlarını yaptırdılar. Başvuranlara yangınlara nasıl müdahale edecekleriyle ilgili ön bilgi verdik.” dedi.

Gönüllülere yangın eğitimi verileceğini de belirten Bıyıklı, “Yangın gönüllülerimiz eğitimlerden sonra belgelendirilecekler. Bundan sonraki yangınlarda yangın gönüllüsü arkadaşlar, Orman Genel Müdürlüğünün sistemine yangın gönüllüsü olarak kaydedilecek. Çıkabilecek kırsal alan ve orman yangınlarında bu arkadaşlar, belgeli ve yangın ekipman elbiseleri giymek suretiyle yangına müdahale edecekler.” diye konuştu.

Orman yangınlarında gözetim ve denetimin önemine de değinen Bıyıklı, şöyle devam etti:
“13 kulemizde normal şartlarda saat başı çevrime çıkılırken, şu anda yarım saatlere düşürdük. Bölgemizde ve ilimizde bulunan 80 aracımız sürekli devriye atıyor. Bütün şefliklerde ekiplerimizi orman içerisinde yangının çıkabileceği belli noktalarda sürekli hazır kıta bekletiyoruz. Görmüş olduğumuz ufak dumanı bile değerlendirip kısa sürede müdahale ederek söndürüyoruz. Şu ana kadar çıkan küçük yangınları söndürdük ve büyük yangına dönüşmesini engelledik.”

Bıyıklı, arazözlerinin yüzde 95’ini Akdeniz bölgesine gönderdiklerini ifade ederek, “Antalya ve Muğla’ya araçlarımızı ve ekiplerimizi göndermiştik. Antalya tarafındaki yangınımız söndüğü için oradaki ekiplerimiz geldi ve istirahatte. İstirahatlerinden sonra bir kısmı görevlerine başladı. Çıkabilecek yangınlarla ilgili her türlü tedbiri aldık.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

onwin