TÜRK MUTFAĞININ TEMEL LEZZETLERİ BİR ARADA TOPLANIYOR! | Mengeninsesi.com

Dolar : Alış : 18.6123 / Satış : 18.6458
Euro : Alış : 19.4206 / Satış : 19.4556
Çam Pınarı Doga Evleri
HAVA DURUMU
hava durumu

bolu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 18 Kategoride 1404 İçerik Bulunuyor.

İLAN PANOSU

TÜRK MUTFAĞININ TEMEL LEZZETLERİ BİR ARADA TOPLANIYOR!

11 Eylül 2020 - 448 kez okunmuş
Ana Sayfa » HABERLER » TÜRK MUTFAĞININ TEMEL LEZZETLERİ BİR ARADA TOPLANIYOR!
TÜRK MUTFAĞININ TEMEL LEZZETLERİ BİR ARADA TOPLANIYOR!

https://www.youtube.com/watch?v=VSW1BDqYSZk

https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/turk-mutfaginin-120-temel-lezzeti-bu-kitapta-toplaniyor-41599518

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyelerinin bir araya gelerek hazırladığı Türk Mutfak Kültürü isimli kitap içerisinde yaklaşık 130 çeşit yemek tarifi ve yemekler hakkında özel bilgiler bulunmakta. Türk mutfağında herkesin bilmesi gereken temel lezzetleri bir araya toplamak amacıyla hazırlanan kitabın lise ve üniversite öğrencileri için de iyi bir kaynak olması amaçlanıyor. Kitabın yaklaşık 3 ay sonra meraklılarıyla buluşması planlanıyor.

Üniversitenin genel sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Serdar Çöp, “Türk mutfağında yiyeceklerin geçmişten bugüne nasıl bir değişim geçirdiğini anlatmaya çalışacağız” dedi. Kitapla ilgili başka planlarının bulunduğunu belirten Çöp, “Kitap, kılavuz niteliğinde bir kitap olacak. Ülkemizde Türkçe olarak yayınladıktan sonra da İngilizceye çevirme gibi planlarımız da söz konusu. Dünyaya Türk mutfağını tanıtmayı misyon edindik. Öğrencilerimizle beraber katkı veren birçok firma mevcut. ‘Türk mutfak kültürü’ kitabında mutfağı oluşturan tüm unsurları bir araya getirerek insanların kullanımına sunmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erkan Kıyıcıoğlu, “Türk mutfağı, yelpazesi çok geniş bir mutfak. Türk mutfağında öğrencilerin bilmesi gereken temel lezzetleri kitapta öne çıkarmak istedik. Klasik bir Türk lokantasına gittiğiniz zaman tatmanız gereken lezzetlerin birçoğunu bu kitapta bulabileceksiniz. Mercimek çorbası, ezogelin çorbası, iyi bir dolma, köfte, tas kebabı ve iyi bir pilavın nasıl hazırlandığı gibi bilgiler yer alacak.” dedi. Coğrafi işaretli ürünler hakkında detaylı bir araştırma yaptıklarını belirten Kıyıcıoğlu, Coğrafi işaret almış yemeklerin patent başvurularındaki tariflerini inceleyip, kendi tariflerimizi ona göre revize etmeye çalıştık. Özellikle eğitim açısından iyi bir kaynak olmasını hedefliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Üniversitenin Aşçılık programı Öğretim Görevlisi Levent Demirçakmak, “Elbette eğitim olarak global düşünüyoruz. Dünyada ve ülkemizde gelişen tüm yenilikleri takip etmeye çalışıyoruz. Ancak hepsinden önce öğrencilerimize kendi ürünlerimizi, yemeklerimizi ve elbette ki mutfak kültürümüzü anlatmayı hedefliyoruz. Bu anlamda hedefimizi kolaylaştırmak adına bu kitabı çıkartmak için okulumuz imkanları dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

          

Windows 10 Pro Satın Al

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

onwin