DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21975003,47%
Bolu
25°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r

HARİKA BİR FESTİVALİN ARDINDAN

ABONE OL
29 Mart 2019 15:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HARİKA BİR FESTİVALİN ARDINDAN
Değerli meslektaşlarım, camiamızın tüm değerli paydaşları,
Geride bıraktığımız 31.Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali bu yıl bir çok ilklere sahne oldu.
Her şeyden önce samimiyetle belirtmek isterim ki bu festivalin bizim için en güzel tarafı ;aşçılık festivalinin tam bir “AŞÇILIK BAYRAMI” havasında geçmiş olması, meslektaşlarımın da bu bayramında meslekleri ile gurur duyacakları bir organizasyonun içinde bulunmalarından gurur duymalarıdır.
Festivalimizi “bayrama” dönüştüren şey elbette ki ,Türkiye’deki bütün meslek yapılanmalarımızın bir araya gelmesidir. Bana göre bu festivali bayrama dönüştüren tam da budur. Bunun için büyük emek sarfeden sayın kaymakamımız Yavuz Akyol’a, belediye başkanımız sayın Turhan Bulut’a,TAŞPAKON başkanı sayın Gökhan Tufan’a,TAŞFED başkanı sayın Yalçın Manav’a ve federasyonumuzun bütün dernek başkanları ile yönetim kurulu üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu festival bana göre aynı zamanda centilmenlik ve tatlı bir rekabet atmosferi içinde 4 federasyon ve konfederasyonun her ortamı bir bayram yerine dönüştürebileceğini de ispat etmiştir.
Bu festival bana göre ,sanatkar meslektaşlarımın dev organizasyonların altından nasıl başarıyla kalkabileceğini de bütün dünya ya göstermiştir.
Bu festival aynı zamanda; TAŞPAKON un 56 yöre,56 yemek projesi, TAŞFED-MAF birlikteliği ve seçkin jüri üyelerinin katılımı ile 1,ULUSAL MENGEN YEMEK YARIŞMASI ve federasyonumuz MAF ın yapımını tamamlayarak Mengen’e diktiği “USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ANITI “ gibi dev projelere de sahne olmuştur.ASOMDER ve Mengen Aşçılar Derneğimiz de festivale renk latmıştır.
Bu festival aynı zamanda bu yıl ilkini verdiğimiz 1.YAKUP USTA ÖDÜLLERİ-AŞÇILIĞIN OSCARLARI ödül töreninin de gerçekleştiği bir festival olmuş,” USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ANITININ” 1/35 ölçeğindeki heykelcikleri mesleğimize katkı sağlayan kişi ve kurumlara taktim edilmiştir.
Festivalimizde federasyonumuz ,BOLCA sponsorluğunda 1000 kişiye kavurma ve ayran, KAYIN SU sponsorluğunda 5000 şişe su ikramı yapmıştır.
Bu festivalde aynı zamanda Dünyanın en büyük aşçı heykeli olan USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ANITININ söz verdiğimiz günde Mengen e dikmenin onurunu ve gururunu yaşadık. Herkesin bilmesini isteriz ki bu anıt sadece Mengen li aşçıları değil bütün mutfak emekçilerini onure etmek için dikilmiştir.
Yapımı, maddi manevi ,çok meşakatli olan bu anıtta, yönetim kurulum ve dernek başkanlarımın olağan üstü çabası ve özverisi vardır. Normal şartlarda 2015 yılında dikilmesi gereken bu anıt ,geçen yılki festivalin iptal edilmesi nedeniyle 1 yıl gecikmeli olarak kaidesine oturtulmuştur.
12 şiddetindeki depremlere dayanıklı olan anıtın bütün statik ve mühendislik raporları yazılmış olup ,gerekli mercilere iletilmiştir.
Değerli meslektaşlarım, camiamızın tüm değerli paydaşları,
USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ‘nın yapımında Mengen belediyesi ve Kültür ve Turizm bakanlığının maddi ve teknik destekleri bulunmaktadir.Ancak bir çok sponsor firma ve bazı yerli esnafımızın da maddi katkıları bulunmaktadır. Bu vesile ile bütün destekçilerimize özellikle başta BEYPİLİÇ olmak üzere ,NİLCO,ŞENYÜREK BETON ,YILMAZ ET MAKİNALARI,ERPİLİÇ,BOLCA Hindi, ALGİDA, MENGENLİ ET-MANGAL ,WİNER,Kültür Bakanlığı bürokratları ,Başbakanlık Tanıtım fonu ve Mengen Belediye başkanı sayın Turhan Bulut’a tekrar teşekkür etmek istiyorum.
Ayrıca bu anıtın yapımında olağan üstü çaba ve özveri gösteren yönetim kurulumuzun değerli üyeleri;Arif Işeri,Kamil Erdoğdu,Hüseyin yürekli,Gürbüz Okul,Mustafa Kemal Yüksel,dernek başkanlarımız;Erdal Yıldız ,Nusret Altundağ,Ertan Karabostan,Beysun Kıtır,Özcan Narin,Özcan Yalçın,Kaan Dönmez,festival günü canla başla çalışan bütün üyelerimiz,teknik proje sorumlumuz Ramazan Dal, heykelin yapımında çalışan işçilerimiz,heykeltraşımız Metin Bayar,anıtın ypımında baştan sona atölye sorumlumuz Bekir bey hiçbir haberimizi atlamayarak gerçek bir Mengen sevdalısı olduğunu bir kez daha gösteren Foto Öztürk’ ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
Değerli meslektaşlarım, camiamızın tüm değerli paydaşları,
Mengen merkezli ve Bolu’nun tek federasyonu olarak bu festivalde ev sahipliği sorumluluğu ile hareket ettik, bu sorumlulukla çalıştık ve iyi bir ev sahibi olmak için çaba harcadık. Bu vesile ile Aşçıların tek bayramı Mengen Aşçılık Festivaline katılan tüm meslektaşlarım tekrar teşekkür eder ,bir kusurumuz olduysa onlardan affımı dilerim.
Bu duygularla bütün meslektaşlarımı önümüzdeki festival de de Mengen de bir arada görmeyi can-ı gönülden diler, kurban bayramı vesilesi ile de tüm İslam aleminin bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.
Melik ALTUNDAĞ
Yönetim Kurulu Adına
Mengen Aşçılar Federasyonu Başkanı

ımg_2196

ımg_0890

ımg_1526

logojpg

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.