DOLAR 33,1170 0.1%
EURO 36,0955 -0.21%
ALTIN 2.572,24-1,09
BITCOIN 2127813-0,92%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r
ŞEFLERİN ANKARA BULUŞMASI

ŞEFLERİN ANKARA BULUŞMASI

ABONE OL
29 Mart 2019 15:57
ŞEFLERİN ANKARA BULUŞMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MAF a bağlı Mutfak kültürleri araştırma derneği (MUKATDER) EV SAHİPLİĞİNDE Ankarada bir dayanışma-buluşma kahvaltısı düzenlendi.
Çankaya Midas otelde gerçekleşen kahvaltı etkinliğine Mengen belediye başkanı Turhan Bulut, MUKATDER yönetim kurulu,Genç aşçılar ve şefler derneği, Mengen aşçılar derneği üyeleri ve yöneticileri ve Ankara ve İstanbul dan çok sayıda meslektaşımız katıldı.
Çok samimi bir havada gerçekleşen dayanışma-buluşma kahvaltısı tam da amacına uygun biçimde dostluk-arkadaşlık ve vefa duygularının öne çıktığı bir buluşma oldu.
Aşçı ve şefler mesleki dayanışmanın önemi ve aşçılık mesleğinin geleceğini tartıştılar.
MAF başkanı A.Melik ALTUNDAĞ da şu mesajları verdi:
“Değerli meslektaşlarım , aşçılık mesleği uzun yıllar boyunca sadece iş sahibi olma aracı olarak görülmüş ve bu anlayışın dışına çıkılamamıştır. Aşçılık  mesleğinin bir sanat olduğu gerçeği dünya da uzun zamandan beri kabul edilmesine karşın ülkemizde ve aşçılığın başkentinde bile maalesef ihmal edilmiştir. Aşçılarımız bu sahipsizlik ve vizyonsuzluk nedeniyle vasıfsız işçi kategorisinde değerlendirilmiştir
Rahmetli Aydın ustanın farkına vardığı bu çarpıklık , onun zamanında bir miktar düzeltilmeye çalışılsa da dernekler çatısı altında örgütlenen sanatkar aşçılarımız maalesef bu sefer, bu bilinçten yoksun kişilerin vizyonsuz ve cahilce yönetimlerine maruz kalmışlardır.
Örgütlenen aşçılarımız kendilerini adeta aşçı ağası olarak gören kişilerin etkisi altında bulmuştur.
Bu durum bizim 500 yıllık kültür  mirasımıza çok büyük zararlar vermiştir .Aşçılarımız hem hemşehri dayanışmasını hem de Mengen e vefa yı unutmuşlar adeta gemisini kurtaran kaptan olmuşlardır.Çok uzun süredir aşçı hemşehrilerimiz Mengen e sadece mantar toplamak için gitmektedir.
B u çarpık durum hem Mengenlileri aşçılarından hem de aşçılarımızı Mengen den uzaklaştırmıştır.
Değerli arkadaşlar ,biz bu çarpıklıkları gören, bunlardan rahatsız olan yüzlerce aşçının oluşturduğu bir anlayışla karşınızda bulunuyoruz.
Bu anlayış devam edemez. Biz bu endişelerle yola çıktık …denizlerde sahipsiz ve umarsızca oradan oraya sürüklenen bu amiral gemisini Mengen e demirledik .Bu amiral gemisinin adı MENGEN AŞÇILAR FEDERASYONUDUR………………………………………………………….
Şu anda aşçılık mesleğini çok yakından tanıyan , aşçılık mesleğine büyük saygısı olan ve sektörün sorunlarını çok iyi bilen bir belediye başkanımız da varken bu fırsatı iyi değerlendirerek ,mesleğimizi ve kültürel mirasımızı yüceltmek bizim en büyük görevimizdir.
Değerli meslektaşlarım, sizden tek bir isteğim var. Bakın …..burada işini, ailesini ,çocuklarını yerine göre ihmal ederek bu vefaya katkı yapan gerçek gönüllüler var ,ata toprağına vefa borcunu ödemek için gece gündüz çalışan insanlar var. Hüseyin ustam, Serkan ustam. Arif ustam, Kamil ustam Ankara da bu vefa borcunu ödemek için gece gündüz çalışıyor.
Sizden ricam bu cengaver insanlara destek olun, Mengen e ve mesleğinize saygınızı gösterin.
Şimdi önümüzde dünyanın tak aşçılık bayramı olan festivalimiz var.2 yıl önce insanlar “festival bu sene yapılacak mı” diye sorarlarken şimdi festivalde bu sene hangi rekor kırılacak diye soruyor.
Bu bizim için büyük bir başarıdır. Biz federasyon olarak bu yıl ki festivalde yine çok büyük projelere imza atmaya hazırlanıyor ,bunların hazırlıklarını yapıyoruz.
Sizden festivalimize sahip çıkmanızı ve bazı fırsatçılara festivalimizle ilgili ayak oyunlarına fırsat vermemenizi istiyorum. Diğer ricam ise lütfen mesleğinize sahip çıkın, Mengen e sahip çıkın, festivalimize sahip çıkın.
Hepinize sevgilerimi saygılarımı sunarım.”

mengen maf 1620151 mengen maf 1620151 (1) mengen maf 1620151 (2) mengen maf 1620151 (3)mengen maf 1620151 (4) mengen maf 1620151 (5) mengen maf 1620151 (6) mengen maf 1620151 (7)mengen maf 1620151 (8) mengen maf 1620151 (9)

 

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.