DOLAR 32,2153 0.13%
EURO 35,0091 0.03%
ALTIN 2.505,770,12
BITCOIN 2258836-1,28%
Bolu
25°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r
AŞÇILARIN BÜYÜK BULUŞMASINA DAVET

AŞÇILARIN BÜYÜK BULUŞMASINA DAVET

ABONE OL
5 Temmuz 2019 08:42
AŞÇILARIN BÜYÜK BULUŞMASINA DAVET
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AŞÇILARIN BÜYÜK BULUŞMASINA DAVET

1981 yılından bu güne bir kaç kesinti dışında kutladığımız bu büyük meslek ve kültürel miras  festivalini bu yıl da coşku ile gerçekleştireceğiz.

34.Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm festivalimiz Ağustos ayında gerçekleşmesine rağmen her yıl artan bir katılımla büyüyor. Bu da festival tarihinin ne kadar isabetli olduğunu göstermesi bakımından önemli. Halkımız ve meslektaşlarımız bu önemli güne katılmak için artık özel zaman ayırıyor ve bu büyük şöleni kaçırmak istemiyor.

34.Festivalimiz biz aşçılar için öncelikle Dünya’nın ilk ve tek meslek  günü anlamını taşıyor. Bu günün altyapısındaki tarihi kökler ve gelenekler bakımından da kültürel bir miras. Festivalin Dünya’nın tek aşçılık bayramı niteliği taşıması bütün meslektaşlarımız açısından da bir gurur kaynağı.Ayrıca festivalimiz açık alanda yapılan Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri.

 Aşçılık mesleğinin Anadolu’nun bu küçük ilçesinde filizlenmesi ve kök salması Mengen’i bütün meslektaşlar için özel kılmaktadır. Nitekim bunu özellikle son yılarda kuvvetli biçimde gözlemliyor, şahit oluyoruz.

Özellikle 3 yıl önce Mengen’e diktiğimiz Dünya’nın en büyük aşçı anıtı olan 12.5 metre yüksekliğindeki “USTALARA VE MESLEĞE SAYGI ANITI ”meslektaşlarımızı onure ederken meslek saygınlığımıza da ciddi katkı yapmıştır.

Ayrıca 34.Festivalimizin bu yıl özel bir konuğu olacak.Türk mutfağı’nın gelişmesi ve Dünya’ya tanıtılmasında çok önemli rolü olan yaşayan efsane,büyük usta Necip Demiray ERTÜRK uzun yıllardan sonra Türkiye’ye geldi ve 34.festivalin onur konuğu olarak festivalimizi şereflendirecek.

Ulusal Aşçılar Federasyonu olarak 2016 yılını hayatta olan bir duayene atfederek “NECİP ERTÜRK SAYGI YILI” ilan etmiş olmaktan da ayrıca gururluyuz.Kendisiyle tekrar buluşma fırsatımız olacağı için heyecanlıyız.

Diğer taraftan son yıllarda TAŞPAKON’UN (Özellikle Gökhan başkanı taktir ediyorum) mesleğe ve Mengen’e vefa anlayışı ile hareket etmesi,benim de doğal üyesi olduğum ASOMDER’İN katkıları,Mengen Aşçılk derneğinin katılımı,zaman zaman TAŞFED’in katılımı ve çok sayıda bağımsız derneğin katılımları ile Mengen’in mesleğimiz açısından kültürel bir ortak nokta kabul edilmesinde rol oynamış,Mengen ve festivalimiz yerel bir özellikten çıkarak bütün meslektaşlarımızın ortak mirası haline gelmiştir.

Festivalimizi ilk yıllardaki ihtişamına ve daha da ötesine taşınmasında en büyük rol ise  gerçekten gece gündüz çalışarak aşçıları her fırsatta onure eden,bu büyük organizasyonu kendisi de bir aşçıbaşı çocuğu olan ve gerçek bir aşçıbaşı gibi yöneten belediye başkanımız sayın Turhan Bulut’a aşçılar adına bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Ancak son birkaç gündür sektör medyasında festivale katkıları tartışmalı olan bazı kişilerin festivali kendileri yapıyormuş gibi açıklamalarda bulunması, eski alışkanlıkların bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.Emek hırsızlığı ve rol çalma hastalıkları sadece kendilerine değil  hepimize zarar veriyor.Artık polemiğe girmeden bu basitliklere sadece gülüp geçmemiz lazım diye düşünüyorum.

Bu sene de aynı paydaşlarla meslek günümüzü beyaz ceketlerimizle, beyaz ceketlerin kalbi Mengen’de kutlayacağız. Meslektaşlarımız Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanından Mengen’e gelecek ve halkımızla bu özel günü kutlayacak.

Ulusal Aşçılar Federasyonu olarak bizler de “BÜYÜK BULUŞMAYA BÜYÜK PROJE YAKIŞIR “ diyerek BEYPİLİÇ sponsorluğunda  111 METRE UZUNLUĞUNDAKİ MANGALDA 2 TON TÜM TAVUK pişirerek festivali şenlendireceğiz.

Bu duygularla bütün meslektaşlarımı ve halkımızı 3-4 Ağustos tarihlerinde bu büyük buluşmaya, BEYAZ CEKETLERİN KALBİNE davet ediyorum.

Saygılarımla

Ulusal Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu adına

Aziz Melik ALTUNDAĞ

ULAF Başkanı

fest pankart

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.