DOLAR 32,1914 0.02%
EURO 35,0573 0.51%
ALTIN 2.448,73-0,51
BITCOIN 2235205-0,48%
Bolu
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r

GASTRONOMİ BÖLÜMÜ NİÇİN MENGEN’DE KALMALI?

ABONE OL
29 Mart 2019 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GASTRONOMİ BÖLÜMÜ NİÇİN MENGEN’DE KALMALI?

Aşçıbaşına şef/chef denilmediği zamanlardı. Devlet-i Âli Osmani’nin mutfağında cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın baş aşçısı Yakup Ağa isimli bir yiğit var idi. Padişah çıktığı bir seferde suyu bol, yeşili çok, bereketli yaylaları ile dünya cennetlerinden bir yer olan Mengen’de onu tanımış ve saray mutfağına götürmüştü. Yakup ağa sadece aşçılıktaki hünerlerini saraya taşımamış sarayın o nezaketi ve letafeti ile aşçılığı bir saray mesleği haline getirmiş ve yöresi Mengen’e bunu yüzyıllarca devam edecek bir miras olarak bırakmıştı. İşte o gün bugün bu güzel memleket bu mirasa sahip çıkarak aşçılığı o nezaket ve letafet ile devam ettirmekte.

Gelişen ve büyüyen Türkiye’de Mengen bu değişim ve dönüşüme yabancı kalmayarak nezaket ve letafet ile sürdürdüğü bu mesleği akademik manada devam ettirmek adına önemli adımlar attı. Uzun uğraşlar sonucu Aşçılık Lisesi, Aşçılık Meslek Yüksekokulu’ndan sonra Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü de Mengen’e kazandırarak önemli bir aşama elde edilmişti.  2009 yılı sonuydu. Bugünkü gibi Mengen birlik ve beraberlik içerisinde yaklaşık 30 kişilik bir heyet ile o dönemki Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörü Sayın Prof Dr. Atilla KILIÇ’ı ziyaret ederek Mengen’e lisans eğitimi veren bir bölüm talebinde bulunmuştu. Bu ziyarette sayın rektör tıpkı bugün olduğu gibi Mengen’in lisans eğitimi verecek bir kurum için uygun olmadığını, iki yıllık bir okul ile aynı ortamda eğitim alınamayacağını ifade etmiş ve bunun asla mümkün olmayacağını dile getirmişti. Bu toplantıda söz alan şahsım sayın rektöre aynen şu cümleler ile Gastronomi bölümünün niçin Mengen’de olması gerektiğini ifade etmiştim.

“Sayın hocam, Davos İsviçre’de Alplere sırtını dayamış küçük bir dağ kasabası. Graubünden kantonun da küçük bir ilçe konumunda. Son nüfus sayımı verilerine göre 11 bin nüfusa sahip. Bundan 41 yıl önce Davos’ta bir araya gelen 440 işadamı, akademisyen ve politikacı bir gün dünyanın en etkili düşünce platformu olacak bir yapılanmanın temelini attıklarını elbette bilmiyorlardı.

Şu an belki siz de bizler de gelecekte Gastronominin dünyaca ünlü bir merkezinin temelini attığımızın farkında değiliz. Biz şunu biliyor ve inanıyoruz ki Mengen aşçılık ve Gastronomi için bir markadır. Üniversitelerin en büyük görevi akademik olarak bulunduğu yöreye katkı sunmaktır. Bizler de sizden sadece ve sadece bu görevinizi yerine getirmenizi istiyoruz. “

Bu toplantı ve devamında verilen uzun uğraşlar sonucu 2012 yılında Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ek yerleştirme ile ilk öğrencilerini alarak eğitim ve öğretime başladı. 2018 yılına gelindiğinde Mengen’de öğrenci kenti olma adına çok büyük değişimler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Mengen Gastronomi Eğitim merkezi olmak adına emin adımlarla

ilerlerken bir anda bölümün Bolu’ya taşınmasının düşünülmesi çok büyük bir talihsizlik. Bundan dokuz yıl önceki zihniyetin devam ettiğini görmek de çok üzücü. Bu bölümün niçin Mengen’de olması gerektiğinin en güzel kanıtı bu yazıyı kaleme alırken karşıma çıkan bu bölümde okuyan bir öğrencinin 30 Temmuz 2016’da niçin gastronomi bölümü okumalıyız sorusuna verdiği cevaptaki Mengen farkındalığı belki de. Öğrencimizin ifadelerini olduğu gibi sizlerle paylaşmak isterim.

Mutfağa ve yemek yapmaya ilgisi olan kim olursa olsun işşiz kalmayacağı bir bölüm. Siz çabaladıkça ve gayret ettikçe size çok güzel karşılık veren bir bölüm gastronomi ve mutfak sanatları. Okulumuz gastronomi alanında en iyi devlet üniversiteleri alanında ilk üçte. Mengen de okuyoruz ve aşçılar diyarı olarak anılıyor. Bu sebepten çok sayıda şef ve yazar okulumuza geliyor, workshoplar veriyor, seminerler veriyor. Mezun olduğunuzda herhangi bir işletmede Mengen mezunu olduğunuzu belirttiğinizde göreceğiniz muamele bariz farkediyor, bunun örnekleri mevcut. Mutfağımız oldukça iyi aşçılık ile aynı kampüste olmamıza rağmen farklı mutfaklarımız var ki bu da ekipman ve malzeme konusunda hiçbir zaman zorluk çekmediğimizi gösteriyor. Mengen nüfusu çok düşük bol yeşil barındıran şehir yaşamından bıkmış olanlar için ideal bir şehir. Çok fazla sosyallik yok bunun yanında doğa sporları; kamp yapmak, trekking gibi aktiviteler için ideal. Merkeze yarım saat uzaklıkta aynı zamanda yedigöller, Abant, şirinyazı göleti, Amasra gibi doğa harikalarına oldukça yakın. Okula geldiğiniz andan itibaren gastronomi bakımından merkezi bir yerde okuduğunuz size hissettiriliyor ve tamamen bölüme yönelik derslerle gelişiminiz sağlanıyor.”

Şunu da unutmamak gerekir ki Mengen çok güç elde ettiği kazanımlarına her zaman sahip çıkma birlikteliğine ve bilincine sahiptir. Bu bilinç ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü hiç kuşkusuz ilçemizde kalacaktır. Hatta her şerde bir hayır vardır düşüncesiyle belki de bu yaşanılanlar yeni bir akademik birim olarak Gastronomi Merkezinin ilçemizde açılmasına da vesile olacaktır.

22.02.2018

Hüseyin TAŞ

mengen22221085

 

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.