DOLAR 32,2125 0.08%
EURO 34,9859 0.34%
ALTIN 2.447,57-0,56
BITCOIN 2208210-1,29%
Bolu
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r
  • Mengeninsesi.com
  • Genel
  • GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI MENGENİMİZİN EVLADIDIR. İNSAN EVLADINIDAN VAZ GEÇERMİ..

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI MENGENİMİZİN EVLADIDIR. İNSAN EVLADINIDAN VAZ GEÇERMİ..

ABONE OL
29 Mart 2019 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI MENGENİMİZİN EVLADIDIR. İNSAN EVLADINIDAN VAZ GEÇERMİ..

 Mengen’de ata yadigârı olan ve babadan oğula aktarılan Aşçılık mesleğinin akademik yapılanması İlk defa 1997 yılında alınan karar ile önlisans düzeyinde Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı olarak eğitim öğretim hayatına başlanmıştır. Açıldığı ilk günden buyana Türkiye’nin dört bir tarafından tercih edilme oranı yüksek olan Aşçılık programı unvanına sahiptir. Gerek eğitimci kadrosu gerek öğrenciye yönelik mutfak eğitimleri olsun kendi denkleri arasında günün koşulları taban alındığında kalitesinden ödün vermeden eğitim hayatını sürdürmektedir.

Aşçılık mesleğinin gözde ve popüler bir meslek olması, kolay iş bulunma imkânları nedeniyle son dönemde Türkiye’nin farklı üniversitelerinden okudukları bölümleri bırakarak aşçılık mesleğini tercih eden pek çok öğrenci bulunmaktadır. Hatta mezun ve çalışır durumda olan pek çok meslek grubu mensubu kişiler aşçılık mesleğini tercih etmekte kendilerine ikinci hayat planı olarak aşçılığı tercih etmektedir. Buna örnek verecek olursak özellikle öğretmenlik mesleğini icra eden kişiler arasından tercihler artmaktadır. Tercih eden diğer meslek grupları arasında Psikolog, Tarihçi, İktisatçı ve çeşitli yabancı dil bölümlerinden mezun öğretmenler ve merkezi yerleştirme puanıyla gelen öğrenciler bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Çin’den gelerek  Mengende Aşçılık okuyan ve mezun olan bir öğrencimiz, hatta olgun yaşlarda olup ta Mengende aşçılık öğrenmeye karar verip mezun olan veya halen devam eden öğrencilerimizde mevcuttur.

Mengen Meslek Yüksekokulu ülkemizdeki Aşçılık programı bulunan diğer devlet üniversiteleri arasında tercih bakımından hemen hemen her yıl ilk 3’e girmektedir. Ve tercih puanları gelen öğrenci kalitesi her yıl kendini güncelleyerek artmaktadır. Tercih puanları ÖSYS 2017 kılavuzu incelendiğinde Aşçılık gündüz öğrenimi için 333, Aşçılık gece öğrenimi için 310 puan sıralamasında yer almaktadır.

Bu meslekten mezun olan kişiler Türkiye ve yurt dışında önemli yerlerde iş bulabilmektedir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı gibi kurumlarda halen Mengen’den mezun olan aşçılar tercih edilmekte ve özellikle kendilerinden Mengen diploması beklenmektedir.

Sayın REKTÖRÜM.

Biz bunları çok iyi bildiğimiz ve önemsediğimiz için TBMM eski başkanı sayın Köksal TOPTAN ve değerli  eşi sayın Saime TOPTAN hanımefendinin direktifleriyle   12 mart 2009 senesinde MENGEN FAKÜLTE YAPTIRMA DERNEGİ’mizi içerisinde siyasi partilerimizin temsilcileri, oda başkanları, muhtarlarımız, STK larımızla  62 Mengenli hemşerimizle kurarak olmazsa olmazımız GASTRONOMİ ve MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ’nün yapılanması başlayarak   YÖK kararı gereği  Mengen yerleşkesi olarak tanımlanmıştır.

Derhal yeni bir lise binasına ihtiyaç duyulmuş GENTAŞ yönetim kurulu başkanı sayın Ahmet KAHRAMAN bey 11 derslik binamızı en kısa sürede teslim etmiştir.

Eski  lise binasının yer tahsisi için milli eğitim bakanlığının bütün genel müdürlüklerinden onay alınarak yerleşkesi sağlanmıştır.

Mutfak yapılanması için ÖZTİRYAKİLER gerekli desteği sağlamış fakat yetmemiş bizlerin iyi ilişkileri neticesinde hemşerimiz  OPET YÖNETİM KURULU ÜYESİ Sayın  Nurten ÖZTÜRK hanımefendiye  sadece malzeme listesi gönderilmiş  100.000 tl  faturalı  iki kamyon dolusu 4892 adet mutfak malzemesi üniversiteye teslim edilmiştir.

 Yine o dönemde rektörlüğün yaptığı Yen’i kampüs, spor salonu, yemekhane, konferans salonu, uygulama mutfakları ve derslikler yapıldı. Halen hazırda öğrencinin ihtiyaç duyabileceği hiç bir şey yokken, doğa içinde öğrencileri daha da ileri düzeyde mengenin doğasından faydalandırmak varken böyle bir geri adım atılması akademik ölçülere de uygun düşmez kanaatindeyiz. 

Yurt ihtiyacı hasıl olmuş  kültür bakanlığından tahsisi çok kıymetli büyüklerimizin ilgileri neticesi gerçekleşmiş rektörlük; binanın inşaat  yapilanmasini yapmış Bizlerdende  iç mefruşatı tarafımızdan karşılanmasi talep edilmiş  ve gereği yapılmıştır.

100  adet  aynalı ve iki kapaklı gardrop           100  adet  yatak koruyucu alezet

100  adet  bazalı yatak                                        200  adet  nevresim takımı

100  adet  yatak                                                    100  adet  başlık

100  adet yorgan                                                  100  adet  yastık

900  kalem malzeme iki tır dolusu olarak üniversiteye teslim edilmiştir.

Ayrıca yurdun mutfağına  563 adet 1. Sınıf  porselen ürün   teslim edilmiştir.

Toplamda 6345 adet ürün üniversiteye teslim edilmiştir.

 

Bolu İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet BAYSAL beyefendiye  çalışmalarımızı paylaştığımızda oldukça memnun olmuş  vakfın mütevelli heyetinin toplantısına bizleri davet ederek  heyetin kararı olarak  arsasını KONAK köyümüzün tahsis ettiği araziye   Mengene KAMPÜS sözü vermiş,  en kısa sürede  valimiz sayın Aydın BARUŞ beyin başkanlığında sözleşmesi imzalanarak  ihalesi  nisan ayı ortalarında gerçekleşecektir.

 

Bir ilçenin bu kadar emekleri varken bu kadar sahiplenmişken, dahada güzel sevinçleri yaşamak ve yaşatmak varken üzgünüm ama anlamadan dinlemeden  araştırmadan kim veya kimlerin sözüne bakarak   yönlendirildiniz.

Sayın REKTÖRÜM.

Bu bölüm Bolu’ya gitse  Bolunun kulağının arkası duymaz. Ama   Mengen üzülür DÜNYA duyar.

Lütfen sizler söyleyin bizler emir telakki edelim  Mengenimizi kazandıralım.

Sayın REKTÖRÜM

Hoş geldiniz. Rabbim sizlere hayırlı işler yapmayı nasip etsin . allahım sizleri utandırmasın.

     YÖNETİM KURULLARI ADINA

Mengen Fakülte Yaptırma Derneği

                              Ve

Mengen Dernekler Federasyon Başkanı

 

                  Aydın   ÖZMENLİ

mengen26220181

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.