DOLAR 32,2010 0.12%
EURO 35,0008 0.02%
ALTIN 2.509,540,27
BITCOIN 2259475-1,46%
Bolu
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r

KAALE ALMALI MIYIZ ?

ABONE OL
5 Ocak 2023 07:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaale almalı mıyız ?

Hayır kaale  almamalıyız .Zira Mengen Aşçılar Festivali bir yerden başka bir yere taşınacak bir pilav tenceresi değildir. Kökleri  çok derinlerde olan bir geleneğin ,kültürün en güzel meyvelerinden biridir.Bu kültür ve onun meyvesi ,dünya da sadece bir yere  aittir .O yer de Mengen dir. Başka iklimlerde yeşeremeyecek kadar özel ve nadirdir.

Mengen in tanınmışlığı ile sosyal-ekonomik büyüklüğü arasında bir uçurum vardır.Sosyal –ekonomik hacmi  çok küçük olduğu halde ülkemiz ve dünya daki tanınmışlığı çok büyüktür.Bu nedenle profesyonel mutfağa girdiğim günden bu yana insanlar bana doğrudan doğruya:”Mengenli misin ?” sorusunu  sorar.Elbette gururla söylemek isterim ki Boluluyuz ama yerelden evrensele kuralı gereği  önce Mengen liyiz.Yine gururla söylemek isterim ki Mengen li bir  aşçıyım.Mengen li bir aşçı olduğumu her zaman gururla söyledim,bu nişanı onurla taşıdım, guırurla  temsil ettim ve her zaman yüceltmeye çalıştım.

Daha önce defalarca bu konularda fikirlerimizi kamu oyuyla paylaştık.Güzel Mengen imizin çok kıymetli bir hazinesi var,ona sahip çıklmalı geliştirmeli ve yüceltmeliyiz.Bunun için kafa yormalı,emek harcamalıyız.Mengen için kafa yoran herkes elinden geleni ortaya koymalı,ortak akılı büyütmelidir.Gurbetçilerimiz  (çoğunlukla aşçılardan oluşuyor)artık doğdukları topraklara daha çok zaman ve enerjilerini harcamalı ”MENGEN e VEFA” göstermeyi bir borç bilmelidir.Özellikle aşçılarımızın hiçbir zaman ödeyemeyeceği bir borçtur Mengen e  Vefa.Çünkü ata mesleğini yapıyorsanız bu,dünden bu güne sizin boynunuza takılmış bir madalyon değildir.Yüzyılların kültürel  mirasıdır bu madalyon.Onun kıymetini bilmeli,her zaman parlak tutmalısınız.Madalyonla aynanın karşısına geçtiğiniz zaman çok büyük görünürsünüz.Madalyon sizi büyük ve önemli gösterir.Aynaya aldanırsanız bu madalyon  size ağır gelir,taşıyamaz, altıında kalırsınız.Bir Mengen li için bu miras hem büyük bir onur,hem de büyük bir sorumluluktur.Taşıyamayacaksanız yere düşürmeden boynunuzdan çıkarmalısınız.

Değerli hemşerilerimiz :

Mengen Aşçılar Festivali sadece ve sadece Mengen indir.

Bu konu tartışmaya bile açılamaz,sorgulanamaz,küçük politik çıkarlara alet edilemez.Bu bizim kırmızı çizgimizdir.Herkes haddini bilmeli, aynadaki görüntüsüne bakarak kırmızı çizginin yakınlarına bile yaklaşmayı aklının ucundan bile geçirmemeli,Mengen in enerjisini ve zamanını boş tartışmalarla çalmamalıdır.

Mengen aşçılık kültürünün en güzel Meyvelerinden biri olan festivalimiz sonsuza kadar ait olduğu yerde  ve birkaç kişinin tekelinde değil, ülkemiz içinde  ve dışındaki  bütün aşçıların  katılımı ile aşçılar bayramı olarak kutlanmaya devam edilecektir.

Saygılarımızla

Mengen Aşçılar Federasyonu Başkanı

Melik ALTUNDAĞ

mengen 62201540

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.