DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2170149-0,74%
Bolu
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r
MENGEN BELEDİYE BAŞKANI TURHAN BULUT ‘UN BASIN AÇIKLAMASI

MENGEN BELEDİYE BAŞKANI TURHAN BULUT ‘UN BASIN AÇIKLAMASI

ABONE OL
25 Mart 2022 11:21
MENGEN BELEDİYE BAŞKANI TURHAN BULUT ‘UN BASIN AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ MENGEN GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI LİSANS BÖLÜMÜNÜN BOLU’YA TAŞINMASININ YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİ KONUSU HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMAMIZ

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından 2012 yılında Mengen’de kurulan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 7 yıldır eğitim öğretim faaliyetlerini Türkiye ve Dünyanın dört bir yanında Gastronominin doğduğu yer olarak bilinen ilçemizde sürdürmektedir.

Kısa bir süre önce yeniden Rektörlük tarafından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün Bolu’ya taşınmasına yönelik bazı çalışmalar içerisinde olduğu gözlenmektedir. Konu Mengen için çok önemlidir en üst noktada takip edilmektedir. Ancak bu konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır.

Herkesin bildiği gibi Mengen Belediyemizin yeni kampüs yapımı ile ilgili 2014’te başlattığı süreç 13 Mayıs 2016 tarihinde proje sahipleri olan; İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sn. Ahmet BAYSAL , dönemin A.İ.B.Ü Rektörü Sn. Hayri COŞKUN ve Mengen halkı adına Mengen belediye başkanı olarak tarafımca Mengen’e ‘’Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü’’ yapımı protokolü Bolu Valiliğimizde imzalanmıştır. Protokolün ve Kampüsün yapım amacı Aşçılık ve Gastronomi Bölümleri Eğitiminin Mengen’de verilmesi içindir. Aşçılık Bölümü 2 yıllık Ön Lisans, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ise 4 yıllık Lisans Bölümüdür. İmza Tören’inde dönemin Valisi, dönemin Bolu Belediye Başkanı, Vakıf Mütevelli Heyeti, Kent Konseyi ve Devlet Erkanı orada protokolün şahitleridir. Protokol gereği yatırım amacı dışında kullanılamaz ve değiştirilemez.

Devlette devamlılık esastır, ister atamayla ister seçimle gelinsin, şahıslar, makamlar gelip geçici ancak atılan imzalar, alınan kararlar ve antlaşmalar kalıcıdır. Yeni gelen makam sahipleri tarafından imzalar devam ettirilmesi zorunlu bir görevdir. Günlük ve anlık heveslerle ve farklı planlarla kararlar değiştirilemez.

Nihayetinde 11 Mayıs 2018 tarihinde Mengen’de İzzet BAYSAL Şükran Günleri haftasında hepimizin tarihe şahitlik ettiği Mengen’i ve Bolu’yu çağın ilerisine taşıyacak eğitim’de örnek Türkiye’de ilk ve tek olan, Mengen’in ve Bölgemizin kalkınmasına öncülcük yapacak A.İ.B.Ü Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü Projemiz binlerce vatandaşımız, İzzet Baysal Vakfı Başkanımız değerli büyüğümüz Sn. Ahmet BAYSAL ve kıymetli eşleri, A.İ.B.Ü Rektörü Sn. Mustafa ALİŞARLI, Bolu ve Mengen protokolü ,Milletvekillerimiz ve çok değerli Mengen halkımız huzurlarında tarihi dev yatırımın temelini törenle attık.

Törende Sn. Ahmet BAYSAL büyüğümüzün ve Sn. Rektör Mustafa ALİŞARLI’nın konuşmaları açık ve nettir. Kayıtları da mevcuttur. Sn. Rektör konuşmasında Aşçılık ve Gastronomi Kampüsünün Mengen’e yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiş, İzzet Baysal ruhunun ve amacının ne olduğunu çok açık bir şekilde benimsediğini vurgulamış ve halka öğüt vermiştir. Üniversite olarak üzerlerine düşen katkıyı sunacağını dile getirmiş ve belki de en önemlisi, İzzet Babanın sözü olan ‘’Hak yemem Hak da yedirmem’’ sözünü binlerce kişi önünde söylemiştir, bizleri de memnun etmiştir.

Sn. Rektör’ün Hak yemeyeceğinden Hak yedirmeyeceğinden atılan imzaların ve kararların arkasında duracağından bizlerde emin olmak istiyoruz. Dile getirdiği İzzet Baysal ruhunu ve emeklerin karşılığını kendisinden net bir şekilde görmek istiyoruz. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Baysal ve Vakıf Mütevelli Heyeti ile sürekli istişare ve çalışma içerisinde olduğumuzu herkesin bilmesini isteriz. Bu yatırım, bu meslek, bu memleket, bu emek bizim. Milyonlarca lirayı bulan Kampüs inşaatımız hızla ilerlemekte ve yapımı planlanan süreçte en iyi şekilde devam etmektedir.

Sn. Ahmet Baysal’ın, Vakfımızın, Üniversitemizin, öğrencilerimizin, aşçılarımızın ve bizlerin çalışmalarının heba olmayacağından eminiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki attığımız adımların ve imzaların daima arkasındayız. Sn. Rektör’ünde bu yatırımların, bu imzaların arkasında olduğunu bilmek isteriz.

Ancak bu kararların ve yatırımların tersi bir durumda kullanılması ve uygulanmaması Mengen’den Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün alınması gibi bir durumda sessiz kalınmayacağını, halkımızı, tüm siyasi partileri, tüm sivil toplum kuruluşlarını alarak gerekirse kanuni yollar ile de gerekli mücadelenin sonuna kadar sergileneceğini dile getirir, İzzet Baysal Babamızın emanetini ve bizlere bıraktığı büyük mirası heba etmeyeceğimizi ve ettirmeyeceğimizi kamuoyuna önemle duyuruyoruz.

Turhan BULUT

Mengen Belediye Başkanı

turhan bulut1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.