DOLAR 32,8358 0.19%
EURO 35,2454 0.41%
ALTIN 2.447,07-0,43
BITCOIN 21944700,57%
Bolu
27°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

r
r

Mengen halkı huzurevi istiyor

ABONE OL
29 Mart 2019 15:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Mengen’de yeni hastanenin yapılmasının ardından atıl duruma düşen, halk tarafından eski hastane olarak tabir edilen yerin ne olacağı merak konusu. Şu anda 2018 yılına kadar İlçe Jandarma Komutanlığına verilen bu yerle ilgili gazetemiz Mengen halkıyla özel röportajlar yaptı.

Mengen halkı huzurevi istiyor

Özel Haber: Semih BAYKAL

Mengen’e 2014 yılında Yeni Hastane’nin hizmete açılmasının ardından halk tarafından tabir edilen eski hastane atıl duruma düştü. Atıl duruma düşmesinin ardından burayı alıp Yatılı Hafızlık Kuran Kursu yapmak isteyen Müftülük, siyasi gücüde arkasına alarak harekete geçti. Ardından Bakanlık burayı 2018 yılına kadar İlçe Jandarma Komutanlığına tahsis etti. Ancak bu hastanenin olduğu araziyi Devlete bağışlayan Karsan Ailesi buranın huzurevi olarak yapılıp kullanılmasını istiyor. Bizde bu yerle ilgili ilçede yaşayan vatandaşların fikirlerini merak ettik ve onlarla özel bir röportaj yaptık. Vatandaşlar da birçoğu da aileye destek olarak buraya bir huzurevinin yapılması gerektiğini söylediler. Ancak bazı vatandaşlarda, İlçe dört yıllık bir fakültenin olduğunu ve giderek genç nüfusun arttığını söyleyerek, gençlerin hoş vakit geçirecekleri bir yer olmadığı için buranın gençlere yönelik değerlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bazı vatandaşlar sağlık ocağı olmasını isterken, bazıları da sağlık meslek lisesi olması tarftarı…

İşte o röportajlar

Dilek Şahin; Şimdi ilçemizde 4 yıllık gastronomi bölümünün de açılmasıyla gençlerimizin sayısı artmaya başladı. Böyle olunca da görüyorsunuz ki ilçemizde gençlerin eğlenebileceği, sohbet edip vakit geçirecek bir alanları yok. Bence Eski Hastanenin olduğu yere gençlerin vakit geçirebileceği, bir aktivasyon merkezinin yapılması gerekiyor.

Mesut Tatlı; İlçemizde genç nüfus Üniversite sayesinde her geçen gün artıyor. Ancak bu artışa rağmen gençlerimizin vakit geçirebilecekleri bir alan yok. Bence ilk olarak bu eski hastanenin olduğu alanda gençlere yönelik bir çalışmanın yapılması gerekiyor.

Uğur Şahin; Şimdi ilçemizde giderek artan bir genç nüfus var. Özellikle Üniversitemizdeki gastronomi bölümünün 4 yıl olmasından sonra ilçemizdeki genç nüfus da gözle görülebilir bir artış oldu. Buna rağmen gençlerimizin hoş vakit geçirebileceği bir alan maalesef ilçemizde bulunmuyor. Ancak Yeni Hastanenin açılmasıyla beraber eski hastanemiz atıl duruma düştü ve şu anda kullanılmıyor. Bence bu hastanenin bulunduğu arazi gençlerimiz için en uygun yer. Burada gençlerimizin oturabileceği, hoş sohbet edebileceği bir alanın yapılması gerekiyor.

Kadir Mutlu; İlçemiz ağırlıklı olarak yaşlı bir nüfusa sahiptir. Bununla beraber ilçemizde ve özellikle köylerimizde yalnız başına yaşayan yaşlılarımızın nüfusu giderek artmaktadır. Bu yaşlılarımız gerçekten bakıma muhtaç durumdadır. Bu yüzden şu anda kullanılmayan eski hastane dediğimiz araziye yaşlılarımızın rahatça bakılabileceği, kendilerini yalnız hissetmeyecekleri bir yurdun yapılması gerekiyor. Bence öncelikli olarak bu arazinin bu şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.

Arif Altın; Daha önce hastane olarak faaliyet gösteren yerin boşaltılmasından sonra bu yere gençlerimize yönelik bir aktivasyon merkezi yapılabilir. Ama gerçekten ilçemizin ihtiyacı olan huzurevi buraya yapılmalıdır.

Burhan Eröz; Mengen de yaşayan bir vatandaş olarak ve aynı şekilde Mengen de bulunan sivil toplum örgütünün Başkanı olarak Mengen’imiz de şu anda atıl durumda bulunan ve halkımızın eski hastane diye tabir ettiği binamız Mengen’imiz için daha ekonomik, daha faydalı kullanılması açısından kamuoyuna bir bildirimizde olmuştu. Mengen şu anda bir öğrenci kentine doğru gidiyor. Bu konu da da bu binanın bu alanda kullanılması ilçemiz için en önemli ihtiyaçlarındandır. Bu binanın bu şekilde değerlendirilmesini hem şahsım olarak hem de Başkanı olduğum sivil toplum örgütü olarak bu binanın bu şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz.

Zeki Ozulluoğlu; şimdi ben seçilmiş bir olarak vatandaştan gelen talep ve düşünceleri önemsiyorum. Bize de çok değişik üniversite öğrencilerinin kullanabileceği bir yer olmasını talep edenler var. Müftülük ve bölge yatılı Kuran kursu olsun diye geniş bir halk kitlesi tarafında da bir talep var. Huzurevi olsun diye de çok değiş talepler var. Birçok kişiyle bu yerle ilgili görüşüyoruz. Buranın ilçemiz için en iyi şekilde değerlendirileceğini düşünüyorum. Mengen halkı ne talep ediliyorsa o yapılacaktır.

Önder Özgür Özalp; Mengen’in eski hastanesinin biz huzurevi olarak açılmasını arzu ediyoruz. Oranın sahibi olan aile de buraya bir huzurevi olarak kullanılmasını istiyor. Ben de Mengen Belediye Meclis üyesi olarak bu konuyla ilgili girişimlerimizi yapıyoruz.

Ercan Kurt; Biz eski hastanenin Kız Meslek lisesinin ya da sağlık meslek lisesinin olmasını istiyoruz. Köylerde de bu konuyu görüşüyoruz. Kızlarımız buradan kalkıp okumak için Gerede’ye gidiyor. Mengen de böyle bir ihtiyaç var.

Hülya Yılmaz; Ben bir esnaf olarak düşündüğüm zaman buranın bir iş yeri olarak ya da okul olarak kullanılması gerekiyor. Çünkü buraya daha çok öğrenci gelirse esnaf ta rahatlayacaktır. Ayrıca buradaki göçü önlemek için de buranın bir okul olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Çünkü burada bir lise olmadığı için aileler mecburen Bolu merkeze gitmek zorunda kalıyor. Eğer burası okul olarak kullanılmasa bende mecburen bir 3 sene sonra gitmek zorunda kalacağım.

Mustafa Özdemir; Biz Mengelliler olarak eski hastanenin, sağlık ocağı olarak hizmete açılmasını istiyoruz. Çünkü hazır bir alt yapısı var ve fazla bir masrafında yapılmasına gerek yok.

İbrahim Gürel; eski hastanenin sağlık ocağı olarak hizmete açılmasını istiyoruz.

Mahmut Cantürk; eski hastanenin tekrar sağlık ocağı olarak hizmete açılmasını istiyoruz.

Hamza Tüfekçi; bence eski hastanenin sağlık ocağı olarak faaliyete geçmesi benim için daha çok önemlidir.

Eyüp Beşli; Hastanenin kapmasından itibaren buranın yaşlı bakım evi olması için çalışma yapıyoruz. Şimdi orası sağlık meslek lisesi olmaz. Çünkü oranın fiziki yapısı okul yapması için uygun değil. Ayrıca Hafızlık kursu yapılmak isteniyor ama Mengen de şu anda yeteri kadar bu kursları veren 10’nun üzerinde ev var. şu anda Müftülük lojmanı ve onun altındaki Kuran kursu, Hafızlık kursu için müsait. Eğer bu iş yer kapma mücadelesi ise söyleyecek bir şeyim yok. O yüzden bu hastanenin olduğu yere yaşlı bakım evinin yapılmasıdır. Mengen’in köylerinde çok yaşlı bakıma muhtaç yalnız yaşayan insanlarımız var. Ben sosyal Yardımlaşma Vakfında da görev aldım. Görevim sırasında birçok köyü ziyaret ettim. En son 1 ay önce Sarıkadılar köyünde tek başına yaşayan 84 yaşında bir teyzemiz soğuktan sobayı yakamamış, 4 gün ağzına lokma koyamamış, açıklıktan ölmek üzereyken bulundu. Şimdi bu tarz insanlar köyler de yaşarken, oraya hangi akla hizmetle hafızlık kursu yapacaklar. Müslümanlıkta böyle bir şey yok. O yüzden buraya yaşlı bakım evi yapması yönünde sonuna kadar mücadelemi vereceğim, dedi.
Bolu Olay

mengen_halki_huzurevi_istiyor_h325271

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.