DOLAR 32,2010 0.12%
EURO 35,0008 0.02%
ALTIN 2.509,540,27
BITCOIN 2259475-1,46%
Bolu
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r

TEŞEKKÜRLER

ABONE OL
29 Mart 2019 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEŞEKKÜRLER

A.İ.B.Ü. yaklaşık 20gün önce Mengen’deki Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün Bolu’ya alınmasını gündeme getirmiş ve bir tartışmanın, bir mücadelenin ateşini ateşlemiştir.

A.İ.B.Ü. Senatosu bu gün (8 Mart) yapacağı toplantıda karar vereceğini duyurmuş ve biz de toplantıya katılma başvurusu yapmış ve bu süreçte karara karşı bir kampanya yürütmüştük.

Katılmak için yazılı başvuru yaptığımız ancak bizlere ”katılmanıza gerek yok, karar olumlu çıkacak” bilgisi verilen toplantı bu gün gerçekleştirilmiş ve şu sonuç çıkmıştır. Bu karar; ” ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ MENGEN GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ’NÜN MENGEN’DEN BOLU’YA TAŞINMASI İLE İLGİLİ GERÇEKLEŞTİRİLEN SENATO TOPLANTISINDA ALINAN KARARDA, KONUNUN İLERİKİ BİR TARİHTE GÖRÜŞÜLMESİ KARARI ALINMIŞTIR. “ Şeklindedir.

Bu karar nasıl yorumlanırsa yorumlansın sonuç olarak bize göre Mengen halkının ve Mengenli olmayan birçok aşçı, şef ve aşçı derneklerinin duyarlı tepkileri etkili olmuştur.

Bu olaydan herkes üzerine düşen dersi almalıdır.

Federasyon olarak 20 gün boyunca üzerimize düşen görevi yapmaya çalıştık. Sadece sosyal medyada 142 bin kişiye ulaştık. Ayrıca ilçe, il medyası ile ulusal sektör medyasında konuyu sürekli gündemde tutarak sesimizi duyurmaya, derdimizi anlatmaya çalıştık. Bize ulaşan birçok akademisyen, dernek başkanı, bürokratın, hemşerilerimizin desteğini aldık.

Bununla kalmadık,8 Mart’ta derneklerimize bağlı meslektaşlarımızla Mengen’e gelerek senato toplantısına etki etmek için organizasyon yaptık. Bu duyurumuzla yurt dışı dahil ülkemizin her köşesinden katılım talepleri yağdı. Bu duyarlılık bizlere sorumluluğumuzun ciddiyetini hatırlattı. Biz de bu sorumlulukla hareket ettik.

Ancak 8 Mart öncesi rektörlükten gelen bilgiler, imza kampanyasını sona ermesi ve Mengen’e büyük bir kalabalıkla gelmenin ohal şartlarında yaratabileceği sıkıntılar nedeniyle programımızı küçültme zorunda kaldık. Yine de Mengen’e gelerek meslektaşlarımızla ve esnafımızla, hemşerilerimizle buluştuk, durum değerlendirmesi yaptık.

Bu olay şimdilik olumlu neticelenmiş olmakla beraber rektörlükten yapılan açıklamanın içimize su serptiğini söyleyemeyiz.

KONUYU BUZDOLABINA KALDIRMAK BİZİM BEKLEDİĞİMİZ BİR KARAR DEĞİLDİR.

Bu kampanya sürecinde Mengen’in kültürel mirasına sahip çıkmak adına duyarlılık gösteren herkese ve kampanyanın öncülüğünü yapan Mengen Belediye başkanımız Sayın Turhan Bulut’a, Mengen medyasına, Mengen siyasi parti temsilcilerine, Bolu milletvekilimiz Tanju Özcan’a, esnafımıza, duyarlı bütün hemşerilerimize ve bürokratlarımıza, gurbetçi Mengenlilere, Dünya’nın ve Türkiye’nin her yerinden bizlere ulaşarak desteklerini sunan bütün sanatkar meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

“MENGEN’E VEFA” sloganı ile yola çıkan federasyonumuz, bu konunun yine en etkili takipçisi olmaya devam edecek sivil toplum kuruluşu olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yönetim Kurulu adına

Aziz Melik ALTUNDAĞ

Mengen Aşçılar Federasyonu Başkanı

(Resmi görülen madalya, Mengen Aşçılar Federasyonu tarafından ,Mengen’e ve mesleğe üstün katkı yapan kişilere 2016 yılından bu yana verilen “MENGEN NİŞANI” dır.)

28472241 1741146172615574 215527552535401603 n

en son ayyıldızlı Kopya

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.