DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21946214,22%
Bolu
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r
Turizmin liderleri EMITT fuarında buluştu

Turizmin liderleri EMITT fuarında buluştu

ABONE OL
29 Mart 2019 15:56
Turizmin liderleri EMITT fuarında buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(DHA) – BU sene 21.’si gerçekleştirilecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), dün TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı.

Turizm sektöründe bilgi akışı sağlayacak panellere ev sahipliği yapan EMITT, bu yıl da dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen turizm profesyonellerini, turizm belde ve kuruluşlarını ziyaretçilerle buluşturuyor. Fuar kapsamında düzenlenen ilk panel, ‘Turizmde Yeni Hedefler ve Stratejiler’ başlığıyla dün gerçekleşti. TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai, HOTREC Başkanı Susanne Kraus Winkler ve DRV Başkanı Norbert Fiebig konuşmacı olarak yer aldı. Bugünkü ‘Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler’ isimli panel ise Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelin konuşmacıları arasında Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yer aldı.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT, katılımcılarına uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları sunuyor. Katılımcılar, fuar kapsamında yapacakları anlaşmalarla, iş hacimlerini arttırma fırsatı buluyor. Fuarda konuşan Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan, şöyle konuştu: “EMITT Fuarı kapsamında iki senedir paneller düzenlemekteyiz. Bunlar fuara ayrı bir boyut daha katıyor. Bugünkü ikinci panelimizde özgürlükleriyle öne çıkan şehirlerimizi konuşuyoruz. Örneğin Beypazarı, Seferihisar, Mengen ve Gaziantep. Beypazarı evleriyle ve dokusuyla çok önem kazanan bir bölgemiz oldu. Ankara’nın bir kazası ama Ankara’nın en tanınmış turizm bölgelerinden birisi haline geldi. Seferihisar’da bir sakin şehir yaklaşımı var. Türkiye’nin ilk Slow City’si oldu. Seferihisar Belediye Başkanımız da bugün burada. Keza Mengen aşçılık okullarıyla öne çıkan bir belediyemiz. Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut yaptıkları güzel faaliyetleri anlatacak.  Antep mutfağını da Antep Belediye Başkanımız anlatacak. Alternatif turizm diyorlar ama biz bu lafı pek sevmeyiz. Çünkü çok sert bir kelime. Hem deniz, kum, güneş hem de diğer turizm çeşitlerini de öne çıkararak Türkiye’nin turizminin ne kadar geniş, çok yönlü ve zengin olduğunu anlatıyoruz.”

Turizm ekonomisindeki son gelişmelere de değinen Prof. Dr. Birkan sözlerini şöyle noktaladı:

“2017 Türkiye turizminin en zor yılı oldu. Biz geçen sene olabilecek bütün kötülükler başımıza geldi diyorduk. Meğer büyük konuşmuşuz, sonradan daha beter şeyler de başımıza geldi. Ama inşallah bu artık en son noktadır ve bundan sonra karşılaştığımız sıkıntıları yavaş yavaş izole ederek eski noktamıza geleceğiz. Biz gelen turist sayısı itibariyle dünyadaki 6. turizm gelirleri itibariyle de 12. sıradaydık. Şimdi o noktaya tekrar gelmek ve daha yukarılara çıkmak için çalışacağız. Turizm sektörü Türkiye’de öncelikli bir sektör. Çünkü birçok sektöre imkan sağlayan, çarpan etkisi çok fazla olan bir sektör. Bu yüzden Türkiye’nin turizm sektörünü diğer sektörlere nazaran daha avantajlı ve rekabet avantajı olan bir sektör olarak tanıması ve bu sektörü daha fazla teşvik etmesi gerekir.”

BELEDİYE BAŞKANIMIZ DÜNYANIN 5.BÜYÜK TURİZM FUARINDA ”ÖZGÜNLÜKLERİYLE MARKALAŞAN ŞEHİRLER” PANELİNE KONUŞMACI OLARAK KATILDI;
Belediye Başkanımız Turhan Bulut İstanbul 21.EMİTT turizm fuarında Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler paneline,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ile birlikte katıldı. Prof.Dr İbrahim Birkan’ın Moderatörlüğün de gerçekleşen Panelde Başkanımız yaptığı konuşmada,Aşçılık mesleğinin doğduğu şehir Mengen’in Aşçılık tarihini anlatarak,1985 yılından itibaren bilimsel ve akademik eğitimle desteklenen Aşçılık mesleğinin eğitim kurumlarının açılmasıyla Mengen’in,Aşçılık ve Gastronomi eğitiminde Türkiye de ilk örneklerini hayata geçirmenin onurunu yaşamış bir kent olduğunu dile getirdi.
Mengen de bundan sonrada Aşçılık ve Gastronomi eğitimine katkı verecek yeni projeleri paylaştı.Türkiye ve Dünyaya yıllardır sayısız Aşçılar yollayarak Turizm sektörüne katkı vermiş olan Mengen’i Türkiye de olduğu gibi Dünyada da eğitim kurumlarıyla sayılı Aşçılık ve Gastronomi Kenti yapmak ve ekoturizm ile tercih edilen bir şehir olması için tüm kurumlar ile gelişen ve yaşanacak bir Mengen için emin adımlarla ilerlendiğini kaydetti.
Ayrıca,Mengen’i Türkiye ve Dünyaya tanıtan İnsan odaklı Aşçılık ve turizm festivalimizin 31.sinde Dünyanın en büyük Aşçı heykelini MAF tarafından Mengen’e kazandırıldığını dile getirdi.
Bu sene Kutlayacağımız 32.Festivalimize kadarki olan sürecide paylaşaraktan her geçen gün büyüyen Festivalimizde gecen yıl Anadolu’nun 56 Mutfağını getiren Taşpakon’un 32.Festivalde 65 Kent Mutfağını getireceğini ve ulusal mutfak zirvesinin Mengen de oluşacağını bununla birlikte uluslararası boyuta taşınacağını, bunun yanında süre gelen Festivallerin Mengen deki ekonomik hayata da ciddi katkılar sağladığını bildirdi.
Panele katılan tüm konukları ve Türofed üyesi iş dünyasını 32. festivalimize de davet etti. Ayrıca ASOMDER ile birlikte bu sene gerçekleştirilecek 3.Ulusal Mengen Aşçılık Kampında yurt içi ve yurt dışından gelecek konukları ağırlamaktan mutluluk duyacağını salondakilerle paylaştı.
Panele davet edilen 4 Belediye Başkanından biri olmanın onur ve gururunu yaşadığını,bu gurur Mengen Halkının ve tüm Aşçılarımızın onur ve gururudur diyerek bu fırsatı tanıyan Türofed’e birkez daha teşekkür ederken konuşmasını tamamladı.
Panel sonunda Turofed Başkanı Osman AYIK tarafından plaket taktim edildi.

mengen28120171mengen30120171

16402849_1523048177735257_3610117737045723284_o

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.