DOLAR 32,1859 0.09%
EURO 35,0192 0.05%
ALTIN 2.505,910,13
BITCOIN 2258442-1,31%
Bolu
25°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r
Umut Eyioğlu ‘Kalbimizdesin Aydın YILMAZ…

Umut Eyioğlu ‘Kalbimizdesin Aydın YILMAZ…

ABONE OL
29 Mart 2019 15:57
Umut Eyioğlu ‘Kalbimizdesin Aydın YILMAZ…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Umut Eyioğlu ‘Kalbimizdesin Aydın YILMAZ…

Türk mutfağının usta aşçılarından, Aşçılar Birliği’nin kurucusu, ilk aşçılık okullarının açılmasında önderlik eden kişi, Mutfak Dostları Derneği’nin 13 yıllık yönetim kurulu üyesi Aydın Yılmazı düzenlediğimiz panelle andık…

İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği olarakAYDIN YILMAZ ustamıza düzenlediğimiz anma programı
15 Ocak 2016 tarihinde Türk Aşçılığına adını altın harflerle yazdıran, ilk aşçı derneğini kuran, şuan ülkemizdeki tek aşçılık okulu olan Mengen Aşçılık Lisesi kurulmasında büyük emeği geçen, Mengen Aşçılar Festivali’ni başlatan, aşçılara otellerde ilk eğitim ve seminerleri veren büyük usta Aydın Yılmaz’ı vefatının 12.Sene-i Devriyesinde İstanbul’da Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde andık.
.
İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği’nin düzenleyeceği büyük usta Aydın YILMAZ’ı anma ve Türk aşçılığının dünü,bugünü,yarını konulu panelde

15 Ocak saat 13:00 de Aydın YILMAZ için yapılacak saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan panele ,İSPAD Başkanı Umut EYİOĞLU ‘nun yapacağı açılış konuşması ile devam etti.Reis gıda yön. Kur başkanı Mehmet REİS de bir konuşma yaptığı panelde,Kayalar çelik yön kur bşk yrd ,Vedat Başaran,Ünlü şeflerimizin konu ile ilgili konuşmaları devam etti.Panel sonunda öğrencilerin soru cevap ve ikramlarla devam etti.

En büyük ideali kendi bilgi birikimini en iyi şekilde aktarabilmek olan duayen ustamız Aydın YILMAZ’ın sektörde çizdiği rotada ilerlediğimizi biliyoruz. Katıldığı konferanslarla, kitaplarıyla ve kurulmasında öncülük ettiği okullarla yarım yüzyıllık tecrübesini kendinden sonrakilere aktaran üstadımızı İSPAD olarak saygı ve minnetle anıyoruz.

Ustamızın ‘-Bilginizle yetinmeyin, daima daha çok öğrenmeye çalışın’ sözünü kendimize rol biçtik. Tecrübelerimizi eğitim programlarıyla gençlerimize aşılamaya çalışıyor,büyük üstadımızın aşçılık camiamızı bir araya getirmek için yaptığı çalışmaların izinden gidiyor,sadece birlik ve beraberlik ile Türk mutfağını ve Türk aşçılığını daha ileriye taşıyacağımıza inanıyor ve onun şu sözüyle yolumuza umutla devam ediyoruz.. ‘’GELİN AŞÇILAR BİRLİK OLALIM’’…

AYDIN YILMAZ USTAMIZI ANMA PROGRAMINA KATILIMCILAR OLARAK

*MEHMET REİS (REİS GIDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI)
*ERAY KAYA (KAYALAR ÇELİK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YRD)
*ÜMİT YILMAZ (ÇIRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ)
*VEDAT BAŞARAN (ŞEF,İŞLETMECİ.GASTRONOMİ UZMANI)
*AYDIN DEMİR(ŞEF,İŞLETMECİ)
*UĞUR ALPARSLAN(SÜRMELİ OTEL MUTFAK ŞEFİ)
*LEVENT ŞAHİN(SHAYA GROUP MUTFAK KOORDİNATÖRÜ)
*UĞUR GÖMEÇ (ELMA CATERİNG MUTFAK ŞEFİ)
*MURAT ASLAN (BİG CHEFS MUTFAK KOORDİNATÖRÜ)
*ÖZAY AKAR (DİVAN OTEL MUTFAK ŞEFİ)
*UMUT EYİOĞLU (İSPAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI)
*HASAN HÜSEYİN ÇELİK(İSPAD BŞK.YRD.)
*AKGÜN AKYOL (İSPAD BŞK YRD)
*SADIK AYBAŞ(İSPAD BŞK YRD)
*HÜSEYİN YAZICI(İSPAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ)
*YILMAZ SUCU(İSPAD GENÇLİK KOL BŞK)
*NURHAYAT YALÇIN(İSPAD KADIN KOLLARI BŞK)
*SEMİH YAMAN(İSPAD ÜNİCLUB BŞK)
*KAYALAR FİRMA YETKİLİLERİ
*REİS GIDA FİRMA YETKİLİLERİ
*ETİLER OTELCİLİK LİSESİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ
*İSPAD DERNEK ÜYELERİ VE DAVETLİLER KATILDI

AYDIN YILMAZ

1937 yılında Bolu Mengen’de doğan Yılmaz, İstanbul Karaköy’de bulunan ünlü Liman Lokantası’nda aşçılığa başladı.1963 yılında İsviçre’nin Zürih kentinde Dolder Grand Hotel ve Otelcilik Okulu’na başvurdu. 1967’de eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndü.
Divan Otel’de işe başladı. 1974 yılına kadar çalıştı.İstanbul Sheraton Otel’de ‘Executive Chef’ olarak işe başladı. Aynı yıl otelin izniyle Çeşme Altınyunus Oteli’nin Executive Chefi olarak açılışını yaptı.Bir süre burada kalıp mutfak ekibini eğitti. İstanbul’a döndükten sonra Sheraton’un Genel Müdürü Kahire Sheraton Oteli’ne gitmesi gerektiğini söyledi.

1979 yılında emekli olduktan sonra ‘bir aşçılık okulu açmalıyım’ düşüncesi hiç aklından çıkmadı. 1980 yılında bazı meslektaşlarını ikna ederek Bolu Mengen’de bir festival düzenledi. 1981 yılında Mengen Aşçılık Okulu’nun temelini attı. 1983 yılında da 30 öğrenciyle açılış yapıldı. 1997 yılında İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı olarak aşçılık meslek yüksek okulu olarak açılış yapıldı.
‘Aşçının El Kitabı, İşyerimiz Mutfak Mesleğimiz Aşçılık Sanatımız Pişirmek’ isimli kitabını yazdı. ‘Bol Kepçe Bol Lezzet’ ve ‘Lezzetin Öyküsü’ isimli kitaplar aşçı arkadaşlarıyla birlikte hazırladı.

Mesleğine ömrünün 56 yılını adayan üstadımızı saygı ile anıyoruz…

UMUT EYİOĞLU
İSTANBUL PROFESYONEL AŞÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI

Aşçı Haber

umut-eyioglukalbimizdesin-aydin-yilma-1 umut-eyioglukalbimizdesin-aydin-yilmaz0r-

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.