DOLAR 32,1884 0.02%
EURO 34,9858 -0.05%
ALTIN 2.506,67-0,14
BITCOIN 2238312-0,36%
Bolu
25°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r
VALİ BARUŞ MENGEN’DE MUHTARLAR VE HALKLA BULUŞTU

VALİ BARUŞ MENGEN’DE MUHTARLAR VE HALKLA BULUŞTU

ABONE OL
29 Mart 2019 15:54
VALİ BARUŞ MENGEN’DE MUHTARLAR VE HALKLA BULUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VALİ BARUŞ MENGEN’DE MUHTARLAR VE HALKLA BULUŞTU

 
 
 
 
Bolu Valisi Aydın Baruş, Mengen ilçesinde vatandaşlar ve muhtarlarla buluşarak sıkıntılarını dinledi. Vali Baruş, Mengen ilçesi ziyaretinde ayrıca bir dizi incelemede de bulundu.
 
Bolu Valisi Aydın Baruş bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Mengen ilçesine gitti. Mengen ilçesinde Vali Baruş’u Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın ile ilçenin yetkilileri karşıladı. Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen muhtarlarla buluşma programı öncesi Vali Baruş, okulda incelemelerde bulundu.  
 
MUHTARLARLA TOPLANTI YAPILDI
 
Bolu Valisi Aydın Baruş, İlçe ziyaretinin devamında ise muhtarlarla bir araya geldi. Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın ile  ilden gelen kurum müdürlerinin de yer aldığı buluşmanın açılışında konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, bugün muhtarlarla görüş alış verişinde bulunup, köylerinde, mahallelerinde önem verilmesi gereken konuları görüşmek ve muhtarlarla hasbihal etmek için bir araya geldiklerini ifade etti.
 
Vali Baruş muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle sizler mahallelerinizin köylerinizin önderlerisiniz. Devletimizin yayınladığı, Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere gönderdiği emirlerin, talimatların köyünüzde ve mahallenizde uygulanmasını sağlıyorsunuz.  Bu anlamda hem devletin en uçtaki temsilcisi hem de vatandaşın temsilcisisiniz. Sizden yukarıya doğru yansıyan istek ve talepler devletin en üst kademesine kadar geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da dönem dönem çağırılıp, devletin en üst kademesinde kabul görüyorsunuz. Devlet kademesinde size verilen önem çok büyük. Bu anlamda da insanları bir arada tutmak, birlik beraberlik halinde olarak sorunları çözmek sizin elinizde. Siz mutlaka köylerinizde, mahallelerinizde beraber hareket edin.
 
“LÜTFEN, EL DEĞMEMİŞ BU GÜZEL DOĞAMIZIN BETONLAŞMASINA İZİN VERMEYELİM”
 
Mengen doğal güzellikler bakımından çok harika bir ilçemiz. Özellikle son zamanlarda kırsal turizm anlamında yatırımlar, yatırımcılar geliyor ve yatırım fırsatlarını araştırıyorlar. İlçemiz gerçekten doğa harikası bir yerde bulunuyor. Diğer taraftan ormanlarınıza gelenlere dikkat edin. Çünkü kaçak avcılık yapanlar var. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden görevlilerimize haber verin.  Diğer taraftan köylerde çöp problemi var. Dışarıdan çok sayıda insan geliyor. Gelenler maalesef çöpleri bilinçsizce  bırakabiliyor. Bazı insanlarımız biraz umursamazca davranabiliyor. Buradan geçen yabancı bir insan için hoş bir manzara değil. Bizler bunlardan rahatsız oluyoruz ama maalesef atanlar rahatsız olmuyor. Mümkün olduğunca,  özellikle ana yol kenarlarında olan çöpler varsa gerekli kişilere bildirelim, duyarlı olalım. Dışarıdan gelen insanlara mahçup olmayalım. Yaylalarda kaçak yapılaşma önemli bir sorun. Bunun gereğini yapmak için elimizden geleni yapıyoruz fakat köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızı da mağdur etmek istemiyoruz. Maalesef bazı insanlar gelip betonarme inşaat yapmaya çalışıyorlar, bunlara engel olmamız lazım. Bu konuda da duyarlı olalım. Lütfen, el değmemiş bu güzel doğamızın betonlaşmasına izin vermeyelim.
 
İMAR BARIŞI
 
Biliyorsunuz İmar Barışı uygulaması çıktı ama maalesef insanlarımız bu uygulamayı yanlış anlıyor. İnsanlarımız zannediyor ki ben bir yere geçici bir şey inşa edersem, parasını da yatırırsam burası benim olur. Bu kesinlikle yanlış. Vatandaşlarımızı köy muhtarlarımız uyarsın. Çünkü alınan beyanlar üzerine ileride kontroller yapılacak. Farz edelim 2018 yılında yapılan bir yapı için müracaatta bulunuldu. Diyelim ki Jandarma tespiti yaptı. O yapı sahibi 2018 yılında yapılan bir yapıya yapı kayıt belgesi aldıysa yalan beyanda bulunmaktan Savcılığa gidecek, mahkemeye verilecek. Bir de yaylalarda mülkiyet mümkün değil. Yani ben burayı bildirdim, ben burayı aldım ileride de buranın tapusunu alırım diye bir şey yok. Bunlar sadece geçmişte yapılmış olup, yaylalarda elektrik, su alamamış evler varsa onların bu eksikliklerini gidermek için yapılmış bir uygulama. Yeni yapı yapma izni yok. 2017 yılı 31 Aralık tarihine kadar yapılan yapılarla ilgili bir imkân. O tarihten sonra yapıldığı tespit edilen yapılarla ilgili gereği yapılacak. Tespit edilenler için Savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Çünkü devletin sağlamış olduğu bir imkanı kötüye kullanmak hiç kimseye bir hak vermez.
 
VALİ BARUŞ KAÇAK YAPILAŞMAYA KARŞI MUHTARLARI UYARDI
 
Bir de köylerimizde bazen rastlıyoruz, köylerinde ev yapacağı zaman vatandaşlarımız bu miras meselelerinden dolayı, diğer hissedarların muvafakatını almadan yapı yapıyorlar. Daha sonra hissedarlar şikayetçi oluyor ve burada tutanak tutulup ruhsatsız yapıyla ilgili işlem yapılıyor. İmar Kanunu’na göre yıkım kararı alınıyor ve ondan sonra vatandaşımız zor duruma düşüyor. Kurumlarımıza bir şikayet geldiği zaman buna yasal işlem yapılmak zorunda. Mağdur olmamak için bu tür yapıları muhtarlarımız bildirsin ve vatandaşları uyarsın. Böyle bir yapıya başlandığı takdirde yıkım işlemi yapılınca mağduriyet oluşuyor, vatandaşın yaptığı masraf boşuna gidiyor. Köylerimizdeki arsalarda çok hissedarlık olduğu için köy içerisinde arsa bulunmuyor. Duruma uygun olan köylerimize yeni yerleşim planları yapıyoruz. Tabi ki köylünün ihtiyacına binaen bu yapılıyor. Uygun hazine arazisi varsa oralara genişletme yapılıyor, parsel oluşturuluyor ve o parsellerin o köydekilere satılması yapılıyor. Böyle olan köylerimiz varsa, muhtarlarımız Kaymakamlarımıza bildirsinler, Özel İdaremiz burada çalışma yapsın. Bu tabi ki her yerde mümkün olmuyor. Konuyu bu şekilde çözmeye çalışıyoruz çünkü fazla hissedarlık Bolu il genelinde çok önemli bir sorun. Arsaların bölünmesi çok büyük bir sıkıntı. Maalesef bazen kardeşler 30-40 metrekare yer için muvafakat vermiyor. Muhtarlarımız bu konuya dikkat etsinler. 
 
“ÇOCUKLARIMIZIN RİSK ALTINDA KALMALARINA MÜSAADE ETMEYELİM”
 
Köylerdeki, mahallelerdeki en ufak güvenlik olaylarını Jandarma ve Emniyetimize bildirelim. Güvensiz kişileri, şüpheli kişileri bildirmeyi ihmal etmeyelim. Okullarımız açılıyor. Okul bulunan mahallelerimizde çocuklarımızın güvenliği hepimizin önceliği. Bunun için gerekli önlemleri alıyoruz. Diğer taraftan da muhtarlarımızın da bu konuda üzerine düşen görevleri var. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde okula gidip gelmesi, servise binmesi, evine sağlıklı bir şekilde ulaşması için okul çevrelerinde bulunan şüpheli şahıslar varsa bunlarla ilgili takibinizi yapın. Sizler mahallelerinizi iyi gözetleyin, insanlarınızı iyi bilin. O nedenle şüpheli durumlarda kolluk güçlerini bilgilendirin. Çocuklarımızın risk altında kalmalarına müsaade etmeyelim. Mengen bu açıdan rahat bir yer ama biz önlemlerimizi alıp üzücü durumlara müsaade etmemeliyiz. Özellikle çocuklarımızın uyuşturucu, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan korunabilmesi için özellikle okul çevrelerindeki büfeler, marketlerden onların almaması gereken kötü maddeler alırken görürseniz mutlaka gerekli yerlere bildirin. Çocuklarımızın hayatları ve sağlıkları ile oynayan kişilere müsaade etmeyelim.
Diğer taraftan ise mahalleleriniz ve köylerinizde el tutulması gereken yetim, öksüz, fakir yardıma muhtaç olan kişileri mutlaka Kaymakamlığımıza bildirin. Çok şükür devletimizin imkanları çok geniş. Bu imkanda da insanımızı istifade ettirelim. Bolu insanı çok talep etmeyi bilmiyor ama biz yardıma ihtiyacı olan insanlarımıza elinden tutmalıyız. 
 
 
MUHTARLAR İSTEK VE SORUNLARINI BİLDİRDİ
 
Toplantıda, açılış konuşmasının ardından söz alan kurum müdürleri hem müdürlükleri ile ilgili duyuru ve çalışmaları muhtarlarla paylaştılar hem de muhtarların sorun, istek ve önerilerini alarak sorularını cevaplandırdılar.
 
VATANDAŞLARLA BULUŞULDU
 
Vali Baruş ve beraberindeki heyet daha sonra ise Mengen’li vatandaşlarla buluştu. Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Vali Baruş, burada hem vatandaşlarla sohbet etti hem de sıkıntılarını dinledi.
 
İNŞAATLAR VE YOL ÇALIŞMALARI İNCELENDİ
 
Vali Baruş ve beraberindeki heyet muhtarlar ve halkla buluşmanın ardından ilçede devam eden bazı inşaat ve yol çalışmalarını da inceledi. Vali Baruş bu kapsamda Mengen Aşçılık Turizm Meslek Lisesi’nde yapımı tamamlanan pansiyon, yapımı devam eden Mengen Atatürk Ortaokulu inşaatı ve yapımı devam eden Jandarma Komutanlık bina inşaatını gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.
 
Vali Baruş ayrıca sıcak asfaltla yapılan yol çalışmalarını da inceledi. Vali Baruş, beraberindeki heyet ile birlikte sıcak asfalt yapılan Yellicedemirler-Köprübaşı grup yolu ile Teberikler-Kavacık-Karaishak grup yollarını inceledi.
 
Vali Baruş ilçe ziyaretinde  Şirinyazı Göleti’ne de giderek, incelemelerde de bulundu.
BVB 7609
BVB 7595
BVB 7597
BVB 7599BVB 7600BVB 7606BVB 7609BVB 7612BVB 7623BVB 7628BVB 7633BVB 7644BVB 7652BVB 7656BVB 7673BVB 7675BVB 7676

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.