DOLAR 32,2259 0.13%
EURO 35,0719 0.6%
ALTIN 2.450,91-0,43
BITCOIN 2248805-0,13%
Bolu
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

r
r

YÖRE İMGEM GASTRONOMİ – SAHİP ÇIKACAĞIZ

ABONE OL
29 Mart 2019 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mengen’de Bolu’ya Gastronomi Bölümünün Taşınması ‘tartışması’ kültüre ve yörenin tümüne zarardır….
YÖRE İMGEM GASTRONOMİ – SAHİP ÇIKACAĞIZ
Şirin ilçe Mengenliyim. Aşçılık – Gastronomi benim adım soyadım. Kültürel mirasım koydu benim adımı. Bunu emek sağladı. Köylerden , yüzyıllar boyu, şehre, ülkelere gittim. Türk mutfağını ülkemin her yerinden emekçiler ile beraber taşıdım omuzlarda. Arkada, gurbet yolu bekleyen eşler çocuklar anne babalar bırakarak… Köyümü hep çok özledim. Çoğu zaman, ancak emekli olunca temelli gelebildim. 
Şimdi Aşçılık Lisemizin önünden anneler babalar göz yaşlarıyla uğurluyorlar oğullarını, kızlarını. Bir yandan da davul çaldırıyorlar, kepçe devir teslimi günü, tören sonrası. Çocuklarım mesleği ile ayakları üzerinde dursun, ülkelerine faydalı olsun diye. Gelenek sürüyor. İlçemizde bin bir emek ile kurulan yüksek okulumuz ve gastronomi bölümümüzde eğitim devam ediyor. 
Mengen’de tam da yeni kampüsümüz için Izzet Baysal Vakfı ile onaylar verildi, inşa süreci başlayacakken, Gastronomi bölümünün Mengen’den alınması ve Bolu’ya taşınması tartışması Bolu’da ortaya atılıyor. Ne yazık! Türkiye için önemli olan bir ilçenin kültürüdür bu. Üniversite denince ticaret, esnafın kazancı gelir akla. Evet hepsi için büyük yanlış ve kayıptır ama bu bir kültüre hücum etmektir. Bir yerinde şehrin ülkenin , büyük bir yara açmaktır. Yüzyıllar boyu emeğiyle , torununa verdiği öğüt ile bu mesleği sürdürenlerin hakkına el uzatmadır. Kültürel mirasımıza ve bu ilçenin kültürel ve ekonomik yönden gelişmesine ket vurmadır.
Bir önceki dönemde yine aynı yanlış yaklaşım ile Festivalimiz için olmadık şekilde suyun akışına karşı yaklaşım gördük.. Yazdık çizdik, sivil toplumumuz ile kurumlarımız ile karsı durduk. Haklı tutumumuz sonucu daha güzel Festivallere yol aldık. Bugün Gastronominin ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bilimin geleneğin bir araya gelmesiyle neler olabileceğini biliyoruz. Tüm Türkiye için heyecan kaynağı olabilecek, kültür bilim mekan birlikteliğini kurma çabalarımız devam edecek. Çok daha güçlü biçimde. Gastronomi evrensel ve yerel öğeleriyle ilçemizde daha fazla yaşatılacak. 
Gastronomi bölümü ile ilgili yanlış bir kararın verileceğini inanmıyorum. Bu karar kültüre , bir ülke değerine karşı bir tutum olacaktır. Bolu’nun tüm ilçelerinden ve Bolu’dan arkadaşlarımız ile Bolu’nun tüm değerlerini ayrı ayrı yaşıyoruz. Ayı ayrı hepsinin hakkını vermeye çalışıyoruz. Mengen de olacak tüm güzel gelişmelerde çok daha geniş katılım ve olumlu etki ile hep birlikte yer alacağız. Bunun için kültüre , emeğe sahip çıkmaya devam edeceğiz. Evrensel ve yerelimiz birlikte koruyacağız. 

TANJU TATLI

mengen21220181

 

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.