DOLAR 32,1863 0.09%
EURO 35,0136 0.06%
ALTIN 2.506,170,14
BITCOIN 2256272-1,95%
Bolu
25°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r
MENGEN ÖZGECAN İÇİN TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU

MENGEN ÖZGECAN İÇİN TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU

ABONE OL
5 Ocak 2023 07:21
MENGEN ÖZGECAN İÇİN TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Mengen Belediyesi ve  
Mengen’deki Toplumsal Kurum ve Kuruluşları Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini Basın Açıklaması yaparak protesto etti.

Halkın katılımıyla belediye önünde yapılan Basın açıklamasında Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ,olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, kadınlara yönelik şiddetin kabul edilemeyeceğini söyledi.

MENGEN BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE  MENGEN’DEKİ TOPLUMSAL KURUM VE KURULUŞLARIN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

ÖZGECANLAR ÖLMESİN!

Özgecan Arslan’ı, içimizden ama vahşi ve insanlığını unutmuş bir el, cinayet sözcüğünün hafif kaldığı bir biçimde yaşamından kopardı; canına kıyıldı Özgecan’ın…

Özgecan’la canımız yandı, yüreğimiz dağlandı.

Daha dün Mengenli hemşehrimiz Münevver KARABULUT’UN katledilişi ile yüreklerimizdeki kor küllenmedi ve küllenmeyecekte.

Türkiye’nin canı yandı, insanlık utandı ve başını öne eğdi.

Öfkemiz büyüdü, öylesine büyüdü ki Türkiye oldu adeta. Haksızlıklara karşı, unutmaya başladığımız ortak bir tepkiyle ulusça bu büyük vahşeti lanetledik.

Öfke yerini sağduyuya bırakmalıdır. Öfke ve nefret sağduyunun önüne geçmemelidir.

Sorgulamalıdır sağduyu, bu olaydan yola çıkarak “Bir daha Özgecanlar ölmesin!”in çaresini, yolunu mutlaka bulmalıyız

Sağduyu; ne yazık ki kaba kuvvetin, işkencenin, cinayetin, tecavüzün arkasının kesilmediği, içinde böylesine canileri büyüten kültürel iklimi sorgulamalıdır.

Evinden, ailesinden ayrılarak ilk kez hiç tanımadıkları kentlerde hiç tanımadıkları insanların arasına karışarak geleceklerini kurmaya çalışan binlerce on binlerce Özgecan’ımız var. Özgecanlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız, torunlarımız… Onları; gelecek umutlarını yeşertmeye çalıştıkları yaşam mücadelelerinde özgürce, korkmadan, güven içinde yaşatmak insanlık görevimizdir.

Kadının karşısında erkeğin, çocuğun karşısında yetişkinin, yaşlının karşısında gencin, varsılın karşısında yoksulun,  yönetenin karşısında yönetilenin, çoğunluğun karşısında azınlığın, mazlumun karşısında zalimin, güçlünün karşısında güçsüzün, hırsızın karşısında ev sahibinin, bilimin karşısında dogmatik düşüncelerin… baskın çıkmasını kim ister?

İşte sağduyunun egemen kılınmasını isteyeceği şey de önce “İnsan Hakkı”dır. İnsanın hakkını verebiliyorsak, koruyup geliştirebiliyorsak; adaleti, hakkı, hukuku, eşitliği, özgürlüğü… sağlayabiliyorsak Özgecanlar ölmeyecek, kadına şiddet, çocuk istismarı, tüm haksızlıklar olmayacaktır.

Özgecan’ın aramızdan ayıran bu vahşeti lanetliyoruz.

Adaletten Türkiye’yi ayağa kaldıran bu tepkinin karşılığını bulmasını istiyoruz.

Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere toplumun her kesiminin, sağduyu içinde duyarlıklarını sürdürmelerini, toplumsal bütünlüğümüzü ve huzurumuzu sağlayacak çalışmaların yapılmasını bekliyoruz. Kadınlarımıza, kızlarımıza, gençlerimize insanlık dışı muamelelerden kurtarılması için ivedi önlemlerin yasalar çerçevesinde alınmasını bekliyoruz.

Halkımız, Belediye Başkanlığımız, Esnaf Odası, Şöförler ve Otomobilciler Odası, Muhtarlar Derneği, Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Kızılay Derneği  adına Özgecan’ımıza Allahtan rahmet diliyoruz. Bu acı hepimizin, Türkiye’nin acısı oldu. Aslan ailesinin acılarını içtenlikle paylaşıyor, sabır ve dayanma güçlerinin artmasını diliyoruz.

Turhan BULUT

Mengen Belediye Başkanı

mengen182201511

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.