DOLAR 32,2136 0.13%
EURO 35,0318 0.08%
ALTIN 2.506,540,15
BITCOIN 2259467-1,32%
Bolu
25°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

r
r

MAF BASIN AÇIKLAMASI

ABONE OL
3 Ağustos 2020 10:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mengen16320161

Geçtiğimiz günlerde Mengen Cumhuriyet İ.Ö.Okulunda yapılan veli toplantısına teşrif eden ilçe milli eğitim müdürü sayın Salih Celepçi ‘nin velilere yönelik konuşmaları nedeniyle çok sayıda telefon ve mesaj almış bulunmaktayız.

Velilerimizin (çok sayıda) anlattıklarına göre ,Velilerin İngilizce öğretmeni taleplerine karşılık MEM ilçe müdürü şu cevabı vermiştir.: “İngilizce öğrenerek yabancılara özeneceğimize Osmanlı’ya özenelim. Biz Osmanlıyız, çocuklarımızı bu aşçılık
sevdasından vazgeçirelim, millete uşaklık yapmasınlar, okuyup adam olsunlar.”

Bu sözlerin sahibi çok sayıda kişinin şahit olduğu üzere Mengen Milli Eğitim müdürü Salih Celepçi dir.

Biz ,büyüyen tepkilere rağmen sayın ilçe Milli EĞİTİM  müdürünün bir açıklama ve özür bildirisi yapmasını bekleyerek doğrudan duruma müdahil olmak istemedik. Ama görülüyor ki gelinen  noktada MEM Salih Çelepçi oralı olmamaktadır. Aşçılık Federasyonu olarak skandala sessiz kalmamız  beklenemez.

Sayın müdür bey, kendinize geliniz. O koltuğa oturanlardan beklenen şey ,sığ bir bakış açısıyla insanları aşağılamak değil ,öğrencilerin  Dünya ile rekabet edecek düzeyde ve kalitede eğitim alabilmelerinin yollarını aramaktır. Aşçı olup uşak değil  okuyup adam
olun tavsiyenizi de tekrar gözden geçirin.

Mengen ,gastronomi, saray mutfağı, Mengen Aşçılık Geleneği ,Kültürel Miras ,klasik Osmanlı mutfağı, UNESCO gastronomi nişanı, turizm gibi kavramlara O kadar yabancısınız ki size neresini anlatsam boş. Biliyorum ki bütün bunlar sizin için bir şey ifade etmiyor. Hayata öyle bir pencereden bakıyorsunuz ki  EĞİTİM MÜDÜRÜ olarak o koltuğa oturmuş olmanız gerçekten büyük talihsizlik. Sizlere emanet ettiğimiz çocuklarımız için endişeliyiz.

Ben yine de  T.C. Kültür ve Turizm bakanlığının 2016 yılını “GASTRONOMİ EYLEM YILI” ilan ettiğini size bildireyim. Hükümetin GASTRONOMİ TURİZMİ ne yöneldiğini, Türk mutfağının Dünya’da tanınırlığını artırmak için milyarlarca tl para harcadığını, Türkiye’de daha çok şehri GASTRONOMİ KENTİ ilan etmek için çalışmalar yaptığını da bildireyim ,haberiniz olsun böyle şeylerden .Ayrıca  Türkiye’de Üniversitelerimizin  61 tane GASTRONOMİ BÖLÜMÜ olduğunu ve insanların  bu bölümlere “UŞAKLIK”  yapmak için değil saygın bir meslek ve sanat öğrenmek için girdiklerini de size bildirmeyi bir borç bilirim.

Bütün bunların dışında ve en önemlisi de Mengen’in yüzyıllara dayanan aşçılık geleneğinin bizim için bir onur olduğudur. Bu onuru KÜLTÜREL MİRASIMIZ olarak sahiplenmek ve yüceltmek her Mengenlinin taşıdığı bir sorumluluktur. Biz ,beş kıtada ve Türkiye’nin her köşesinde ,en seçkin mekanlarda üyeleri bulunan Mengen’in Aşçılık Federasyonu olarak özür beklemek en doğal hakkımızdır.. Bu özürü rahmetli olmuş bütün ustalarımız ve bu gün Türk mutfağını başarı ve gururla temsil eden bütün aşçı ve şeflerimiz  adına sizden bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Aziz Melik ALTUNDAĞ

Mengen Aşçılar Federasyonu Başkanı

 

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.